Monday, February 29, 2016

Päev 53. Kantsel, mustanahalised ja evangeelium

Autor: Jonathan Tremaine Thomas, organisatsioonist The Ferguson Response

“Sest tema on meie rahu, kes on mõlemad liitnud üheks ja lõhkunud maha vaheseina - see tähendab vaenu - oma ihu kaudu, kui ta muutis kehtetuks käskude Seaduse, et luua eneses need kaks üheksainsaks uueks inimeseks, tehes rahu, ning et lepitada Jumalaga mõlemad ühesainsas ihus risti kaudu, surmates risti peal vaenu.” (Efesose 2:14-16)

Mõtisklus
Orjuse päevist alates on kantslil olnud juhtroll mustanahaliste kogukonna suunamisel. Tulenevalt sellest, et ainult Kristus võib meid vabastada, usaldasid meie esivanemad  päästmises eksimatut ja igavest Jumala Sõna ning mitte inimlikke ajutisi lahendusi. Kõige rohkem aga teadsid meie esivanemad, kes kannatasid orjapidajate valusat peksu, et isegi siis, kui nad ei näe õiglust oma eluea jooksul, oli olemas Tema, kelle selg oli pekstud puruks, et osta neile õiglust ja kes ühel päeval toob neile õiguse: Jeesus. See teadmine oli piisav, et anda neile täiuslikku rahu ja kindlust ning anda nende lastelegi jõudu ka tulevaste põlvede jooksul.


Iga Piibli tõe kuulutaja peaks teadma, et rassism, rõhumine ja mistahes ebaõiglus ei ole poliitiline ega kultuuriline küsimus, vaid pigem vaimulik probleem. Selle lahendamiseks võite kasutada proteste, poliitikat, kulutada nii palju raha ja aega, kui soovite, kuid kui seda probleemi ei käsitleta vaimse maailma vahenditega, ilmneb see varsti mõnes muus vormis uuesti.


Kahjuks pole me suutnud sellega tegeleda, sest kogudus on kõige enam eri rahvusgruppe eraldavam paik maa peal. Kuidas saaksime siduda kinni haavad ja saada lepitatud üksteisega? Kui meie, kes peaksime olema tuntud kogu maailmas oma armastuse poolest, ei oska tõeliselt ‘teha õigust ja armastada halastust’ (Miika 6: 8) üksteise suhtes, miks  ootame me siis midagi erinevat selle maailma ekslikelt süsteemidelt? Võib-olla oleme usaldanud sotsiaalse õigluse küsimustes maiste messiate verd (, higi ja pisaraid) nii palju, et oleme unustanud, kuidas Messia veri toimib?


Kahjuks, kui president Obama valiti presidendiks, langes suur osa Ameerikast pettekujutelma, et oleme ‘ületanud jõe’ ja sisenenud  rassilise harmoonia ja edumeelsuse uude utoopiasse. Siiski teatab Matteuse 24: 7 meile, et Jeesuse tagasituleku päeva lähenedes "rahvas tõuseb rahva vastu." ‘Rahvast’ saab tõlkida ka kui "etnost" või etnilisest gruppi. See aga tähendab, et võime tegelikult oodata rassiliste pingete kasvu mitte ainult siin Ameerikas, vaid kogu maailmas.
Neil päevil ja tulevasel ajal peaks iga usklik, must või valge, olema võimeline tooma selgust keset kasvavaid rassilisi pingeid, sest me mõistame lahendust, mis on kirjas  Efesose 2:14, "sest Tema ise on meie rahu ..."

Palve
"Isa, palun tervenda meie maa ja lase paista oma pale taas meie peale. Meie ajad on Sinu käes, me vajame Sind, Issand. Palume, et tuleks nii võimas Sinu ligiolu ärkamine, nagu kunagi varem pole nähtud, et paljud saaksid Sind tundma Issanda ja Päästjana, et pimestatud silmad näeksid ja vaimse orjuse vangid saaksid vabaks. Me täname Sind Sinu suure väe eest! Me kiidame Sind Sinu tõe eest! Rohkenda oma armu oma rahvale, andes meile Sinu jõudu, Sinu vabadust ja kaitset. Jeesuse nimel. Aamen "

Sunday, February 28, 2016

Päev 52. Õiglane kohtunik

Autor: Jonathan Tremaine Thomas, organisatsioonist The Ferguson Response
"Seepärast me püüamegi olla temale meelepärased, kas oleme siis kodus või võõrsil,
sest me kõik peame saama avalikuks Kristuse kohtujärje ees, et igaüks saaks kätte, mida ta ihus olles on teinud, olgu head või halba. Teades nüüd, mis on Issanda kartus, me püüame veenda inimesi uskuma. Jumalale me oleme täiesti avalikud ja ma loodan ka teie südametunnistuses olla täiesti avalik" (2 Korintlastele 5: 9-11)
 
"Sinul on vägev käsivars,
tugev on sinu käsi,
kõrge su parem käsi.
Õigus ja õiglus on su aujärje alus;
heldus ja ustavus käivad su palge ees." (Ps 89: 14-15)

Mõtisklus  
Püüdes neid taevaseid kavandeid ellu viia meie ühiskonnas, oleme vaimsete algetega probleeme, nagu näiteks rassism, püüdnud peaaegu eranditult lahendada kasutades ühiskondlikke ja sotsiaalseid vahendeid (rongkäigud, boikotid, protestid, valimised jne). Kuigi sellistel tegevustel on oma väärtus, peame tõusma kõrgemale.
 
Psalm 89:15 ütleb meile, et õigus ja õiglus on Jumala aujärje aluseks. Lepitusteenistuse eelduseks on eluterve Issanda kartus üksikisiku moraalsete valikute osas. Jeesuse õigluse ja kohtu plaan ei alga mitte ilmalike süsteemidega, vaid inimsüdametega neis süsteemides. Tunnistades meie inimlikku rikutust püha kartusega, oskame täielikult hinnata, mida Jeesus on teinud võimaldades meile uut algust: uussündi  lihalikkusest Vaimu, vanast inimesest (Aadamast) uue looduni--Kristus meie sees,  Auhiilguse lootus.
 
16 Seepärast ei tunne me nüüdsest peale kedagi inimliku loomuse poolest; kui me ka oleksime tundnud Kristust inimliku loomuse poolest, siis nüüd me ei tunne teda enam nõnda. 17 Niisiis, kui keegi on Kristuses, siis ta on uus loodu, vana on möödunud, vaata, uus on sündinud. 18 See kõik on Jumalast, kes meid on enesega Kristuse läbi lepitanud ja andnud meile lepitusameti; 19 kuna see oli Jumal, kes Kristuses lepitas maailma enesega ega arvestanud neile nende üleastumisi ning on pannud meisse lepitussõna. 20 Meie oleme nüüd Kristuse käskjalad, otsekui Jumal ise julgustaks meie kaudu. Me palume Kristuse asemel: Andke endid lepitada Jumalaga! 21 Ta on teinud patuks meie asemel selle, kes patust midagi ei teadnud, et meie saaksime Jumala õiguseks tema sees."  (2 Korintlastele 5: 16-21)
 
Kutsugem täna Püha Vaim ilmutama meile me südames sügavalt juurdunud ususüsteeme, mis on pärssinud meid üksteist nägemast vaimus, mittelihalikult. Peame olema valmis meelt parandama sellest, mida iganes Ta näitab, mis on takistanud meie võimet armastada täielikult Jumalat selle kaudu, et armastame üksteist. Tänasel päeval me palume, et Risti väe reaalsus peseks meid taas täielikult ja et Jumalaga lepitatud olemine võiks avalduda igas paigas, kus inimestevaheliste kriiside paine on siiani  püsima jäänud.
 
Palve:
"Isa, too läbimurre sel tunnil, ilmutades vägevalt oma võimu ja väge. Andesta meile, et oleme lootnud inimlikele vahenditele, otsides lunastust ja päästet. Tervenda me maa lahkhelidest ja inimgruppidevahelistest pattudest. Me ei saa päästetud omast jõust ega teadmistest, me paneme oma lootuse Sinu ja Sinu Poja vere peale, mis on enam kui piisav, et tervendada, vabastada ja taastada meie rahvas. Tule, Issand, tervenda meie maa. "

Saturday, February 27, 2016

Päev 51. Palvefookus: Juubeliaasta koguduses

"Viiekümnes aasta olgu teile juubeliaastaks" (3 Moosese raamat 25:11)
  • Palu Pühalt Vaimult sügavamat ilmutust juubeliaasta ja selle rakendamise kohta oma elus ja Kristuse ihus (Jesaja 61)
  • Kuuluta lootuse vallapääsmist ja kasvamist iseenda ja oma pere elus  (Matteuse evangeelium 4: 4)
  • Palu usu kasvamist, et taga nõuda juubeliaasta taastavat õnnistust  - et kõigel su elus oleks lunastuslik tõeline väärtus, mille Isa on Sulle andnud Poja ohverdamise kaudu (Rooma kiri 8:19)
  • Palu ja seejärel kuuluta õnnistust rahasfääris ja et vaesuse mõtteviis saaks purustatud sinu ja su pere elus (3 Moosese 25: 18-22).
  • Kinnita, et oled sisenenud hingamise aega, kus kõik sahmimine lakkab ning iga ettevõtmine viiakse ellu rahu kaudu (3 Moosese 25:11).
  • Palu, et arm suureneks (tugevust sisemisele inimesele), et "vabastada oma orjad" - need, kelle suhtes sul on okas südames - et sa võiksid neid vabastada andestuse vaimus (Jeremija 34: 8- 10).
  • Kuuluta vabanemist oma elu, oma pere ja Kristuse ihu üle maa peal; vabadust armastada, vabanemist häbist, vabadust uskuda, vabanemist võlgadest, apaatiast, lahkmeelest või meeleheitest (Jesaja 61: 1-3).

Friday, February 26, 2016

Päev 50. Viiekümnes aasta

Autor: Lou Engle, TheCall asutaja
 
"Ja pühitsege viiekümnendat aastat ning kuulutage vabakslaskmist kõigile elanikele maal; see olgu teile juubeliaastaks: igaüks teist saab tagasi oma pärisosale ja igaüks pöördub oma suguvõsa juurde." 3 Moosese 25:10
 
Mõtisklus:
Vabastus- e juubeliaastal kustutati kõik võlad. Ristil  murdis Kristus, meie Vabastaja, orjuse ja võla väe. Me ei ole enam orjad, vaid puhta südametunnistusega Jumala lapsed, kes peavad valitsema elu ja olukordade üle Kristuses. Kuulsusrikas lunastus ei ole ainult vaimne, vaid ka emotsionaalne, suhteid puudutav, materiaalne ja isegi rahaasju puudutav.
 
Viimase kolme aasta jooksul, tingituna teatud probleemidest, oli mu teenistus TheCall sattunud võlgadesse. Siis andis üks prohvet Kanadast mulle sõna ja ütles, et ta oli öösel näinud minu kohta unenäo, kus Issand andis mulle numbri viiskümmend. Ta kuulutas mulle: "See on sinu juubeliaasta! Sel aastal kustutatakse kõik sinu võlad."

Mul oli julgust loota, et see sõna oli õige, sest meie teenistuse võlg oli mu südant kõvasti rõhunud. Usus hakkasin kuulutama päevast päeva: "See on minu juubeliaasta! Mu võlad kustutatakse!" Issand vastas imeliselt mu usupalvele.
 
Kas võiksime teha nii, et miljonid hakkavad kuulutama maa peal, mida kuulutatakse taevas? Juudi kalendris on September 2015- September 2016 ka tegelikult juubeliaasta. Just praegu oleme juubeliaasta vabanemise ja taastamise ajas. Haarakem sellest kinni ja samas jagagem vabastust teistelegi. Kuuluta vabadust võlgadest, patust ja sõltuvustest. On lõikuseaeg.  Kuulutagem suurt ärkamist, uut Jeesusliikumist ... ja tehkem seda koos, üksmeeles.


Palve:
"Issand sa ütlesid, et mida iganes me maa peal lahti päästame, on taevas lahti päästetud. Me vabastame juubeliaasta Ameerikas ja maailma rahvaste hulgas ajal, kui sina vabastad juubeliaasta taevas. Nagu Jeesus, kui Ta kuulutas "Issanda Vaim on minu peal ... et kuulutada Issandale meelepärast aastat", kuulutame meiegi, et Issanda Vaim on meie peal ja me kuulutame Issandale meelepärast aastat, juubeliaastat. Issand, me palvetame, et sa võtaksid need sõnad meie suust ja kasutaksid neid, et tuua me maale lootust ja tulevikku. Me kuulutame, et on lõikuseaeg. Me kuulutame põrgule “Lase mu rahval minna!” Saada uus ühtsuse, armastuse ja armu ärkamine üle kogu Kristuse ihu. Laseme oma vangid vabaks. Tühista meie võlad, Jeesuse nimel! "


Thursday, February 25, 2016

Päev 49. Perekondlikud palvealtarid

Autor: Paul Hughes Birminghami (Alabama) palvekoja direktor
 
"Sest nii nagu olid Noa päevad, nõnda on Inimese Poja tulemine." (Matteuse 24:37)
 
Mõtisklus:
Ühtsus koguduses ja sotsiaalne nihe sõjakuselt rahumeelsusele algab kodust, palveosadusest. Jeesus võrdles olukorda Maal Tema tagasituleku ajal Noa päevadega.
 
Meil naisega on juhtumisi kolm poega, nagu Noal. Meil on isegi kaks miniat, ning loodame ka kolmandat, samuti nagu Noa. Kolmkümmend ja enam aastat tagasi, kui abiellusime, ehitasime peresisese palveosaduse --palvealtari, kui soovite. Praegusel ajal, nagu Noa päevilgi, mida enam me muutume Jeesuse sarnasemaks, seda vähem tundume olevat nagu meid ümbritsev kultuur. Kuid nagu Jeesus (ja Noa), võitleme meiegi, et maailm võiks kuulda, kuidas alistuda Jumala saabuva riigi tingimustele ning ühineda Jumala perekonnaga.
 
Võib-olla pole te kunagi mõelnud sellest nii, kuid laeva, mida Noa ehitas, saab võrrelda altariga. Antiikmaailma altarid olid lihtsad; kuhi kive, puitu põletamiseks, ja midagi elusat, mida ohverdada. Noa päevil oli Maa kivideks, laev puiduks ja Noa pere ning loomariik elavateks ohvriteks, keda päästeti hukkuva inimkonna hulgast.
 
"Nüüd, vennad, kutsun ma teid üles Jumala suure halastuse pärast tooma oma ihud Jumalale elavaks, pühaks ja meelepäraseks ohvriks" (Roomlastele 12: 1)
 
Esimene asi, mida Noa tegi, kui tema perekond lahkus laevast, oli ehitada altar Jumala ülistamiseks (1 Moosese 8:20). Lunastusloo järgmine perealtar on 1 Moosese 22. peatükis, kui Jumal kutsub Aabrahami  ohverdama tema armastatud poeg Iisak Moria mäel. Iisak küll päästeti ja oinas ohverdati tema asemel, kuid Jeesus ohverdati sama mäel tuhandeid aastaid hiljem.  Jeesus sai elavaks ohvriks, et Tema surma kaudu võiksime meie saada Jumala lasteks igavesti.
 
Palve:
"Isa, me tahame olla altaripüstitajad ja elavad ohvrid oma põlvkonna hulgas. Me teame, et Jumala perekond, globaalne kogudus, peab olema tunnistajaks surevale maailmale saabuvast Kuningast ja tema riigist. Aita meil püstitada perealtareid, kus igale pereliikmele oleks selge, et sina oled kõige elu keskpunkt. Ja kasuta meie perekondi päästmaks maailma, mis on suremas, kui nad Sind vastu ei võta. Jeesuse nimel. Aamen."

Päev 48. Jumala algne plaan igaühe jaoks

Autor: Shawn Bolz, pastor Los Angelesest
"Tema on nähtamatu Jumala kuju,
kogu loodu esmasündinu,
16 sest tema läbi on loodud kõik,
mis on taevais ja maa peal,
mis on nähtav ja nähtamatu,
olgu troonid või ülemused,
olgu valitsused või meelevallad -
kõik on loodud tema läbi ja tema poole. (Kl 1:15-16)

Môtisklus
Enne, kui Jumal lõi maailma ja kõik selle sees, mõtles Ta meist igaühe peale miljoneid aastaid ette. Ta unistas meist enne meie sündi. Ta mõtiskles, mis  võiks meid täielikult elustada, milliseid oskusi ja ande meile kinkida, et võiksime muuta inimesi enda ümber. Ta mõtles meie omapäradele ja isiksusele, mida meile anda, et näidata oma suurt loomingulisust. Iga elav inimene oli ette kavandatud ja kui toimus pattulangemine, saime eraldatud oma Loojast. See tähendab, et sündides ei saanud me ilmselt kätte kõike, mida Jumal oli meie jaoks kavandanud ning see jääb kättesaamatuks seni, kuni me võtame vastu Kristuse, aga kui me seda teeme, saab  taastuda Isa täielik loov plaan meie elude kohta!
Kui püüad jõuda inimesteni enda ümber, peab sul olema teadlik plaan sihipäraselt leida Jumala esialgne eesmärk nende suhtes. Kas sa näed inimesi nii, nagu Jumal algselt nende suhtes oli kavatsenud ning kohtled neid sellisel viisil? Inimesed tunnetavad ära, kas püüad neile mingit vaimulikku tõde ‘pähe määrida’ või kas sa ka tegelikult kavatsed neid armastada nende endi unikaalsuse pärast. Selleks peavad meil olema silmad, mis näevad ka selliseid ‘päris’ asju.
Palvefookus:
Palu, et Jumal näitaks mõne sulle armsa inimese kohta tulevikuvisiooni, mis tema elus veel pole reaalsuseks saanud, kuid on siiski osa Jumala igavesest plaanist tema suhtes. Võib-olla on see mingi voorus, nagu julgus või arukus, võib-olla hoopis võime, mille Jumal on talle andnud, nagu muusika või loovus. Kui sul on võimalus, julgusta teda selles. Tee samamoodi mõne teise inimesega, keda sa täna veel ei tunne. Palu, et Jumal näitaks sulle, kuidas see inimene välja näeks siis, kui ta on täielikult kooskõlas Jumala esialgse plaani ja kavadega. Seejärel armasta teda nii, nagu see olekski juba niimoodi!

Tuesday, February 23, 2016

Päev 47. Tema on tähtsaim

Autor: Shawn Bolz, Los Angelese Pastor

“Vaadates usu alustajale ja täidesaatjale Jeesusele, kes risti kannatas temale oodatava rõõmu asemel, häbist hoolimata, ja on istunud Jumala aujärje paremale käele.” (Hb 12:2)

Mõtisklus
Jumal viib sind oma armastusse! Ta ei oota, et töötaksime tema heaks, vaid temaga koos. Ta ei taha, et peaksime arvet, kui mitu inimest on päästetud saanud, vaid kui palju inimesi oleme suutnud armastada tema kuningriiki. Ta kutsub meid armuma, kellesse tema armunud on. Kui Jeesus oli Ketsemani aias (Luuka 22:42), siis Temagi küsis Jumalalt, kas Isa ei säästaks teda ristisurmast. Midagi selles tohutult raskes hetkes pani Jeesuse ikkagi maksma meie eest seda kallist hinda. Heebrea kirja autor määratleb seda hetke öeldes: Kes risti kannatas oodatava rõõmu asemel.

Me näeme siin, et MEIE OLEME selle oodatava rõõmu põhjus. Meie pärast tahtis ta maksta mistahes hinda! Kui sa palvetad täna, küsi Jumalalt, kes on see oodatav rõõm, mille Ta sinu ette on pannud! Muidugi on see su oma pere, lähedased sõbrad, kuid samuti töö- ja koolikaaslased ning inimesed, keda oma elurännakul kohtad.

Paljud inimesed üritavad kuulutada evangeeliumi justkui esinedes Jumalale. Aga asi pole selles, mida või kuidas sa "teed". Vaja on armuda ja mõista "kellega" oled sa seeläbi ühenduses. Sulle antakse võimalus armastama hakata “oodatavat rõõmu” ja sellest kasvab siis välja su töö.

Palvefookus:
Palveta ja hakka täitma oma südant kõigiga, keda Jumal ealeski kutsub sind armastama. Palu, et Jumal laiendaks su võimet tunda armastust nende vastu ning aitaks nendega kontakti luua isegi enne, kui neid kohtad. Palu, et Jumal asetaks armastuse su ellu iga päev, nii et kui sul on võimalus rääkida inimestega, poleks ükski algus ebamugav.

Monday, February 22, 2016

Päev 46. Väärikas kuulutamine

Autor: Paul Hughes, Birmingham (Alabama) palvekoja direktor

"Sellesama keelega me õnnistame Issandat ja Isa, ja sellesamaga me neame inimesi, kes on sündinud Jumala sarnasteks." (Jakoobuse 3: 9-10)
 
Mõtisklus
Moslemite Üliõpilasühendus  Kesk-Florida Ülikoolis oli uhke väitleja üle, kelle nad sel õhtul olid toonud kohaliku kristliku pastoriga avalikku arutelu pidama. Kuna olin selle ülikooli pastor, olin teadlik kõneleja rahvusvahelisest mainest moslemikogukonnas kui veenvast kõnemehest ja kogenud väitlejast. Tema kohalik kristlik kolleeg, olgugi kena inimene, polnud talle tol õhtul vääriline vastane arutelus islami/kristluse olulisemate punktide üle. Olin kurb, et Jeesuse sõnumi ilu ei pääsenud paremini esile selle ülekaalukalt moslemitest koosneva publiku hulgas.
 
Kui hiljem lähenesin moslemist ettekandjale, tundsin, et Püha Vaim käskis mul teda õnnistada.  Ma ise kindlasti tol hetkel niimoodi ei tundnud. Aga ma mõistsin, et see oli üks õige tegu, sest üks viise, kuidas austada Jumalat, on austada seda meistriklassi väitlejat, olgugi et ta pärineb evangeeliumiga vastuolus olevast usulisest süsteemist. Juhtus midagi üllatavat. Ta kutsus mind järgmisel päeval algavale osariigiülesele moslemi kogukonna kogunemisele. Võtsin kutse vastu. Ülejärgmisel päeval, kui olin kuulanud teda kõnelemas moslemite konverentsil, tegeles ta minuga lõuna ajal. Istusime koos pargipingil ning enam kui tosin moslemi meest kogunesid me ümber, et küsida oma küsimusi, kui vestlesime Jeesuse armastusest ja tema lepitavast ristisurmast meie eest.
 
Kas selles paigas puhkes ärkamine? Seda mitte, aga sügavam austus ja teineteisemõistmine leidsid aset küll. Ma tänasin Jumalat, et ta näitas mulle, kuidas austus avab ukse loovaks suhtlemiseks ja Tõe vaimule.
 
Palve:
 "Isa, sinu sõnad on elu ja tõde. Sa tulid meie juurde oma Poja alandlikkuse kaudu, kes andis end oma vaenlaste eest ristil. Me kõik olime vaenlased. Andesta meile, kui neame neid, kes meist erinevad, samal ajal kui meie, halastust kogenutena, oleme kutsutud elama ja rääkima sedasama imelist evangeeliumi, mis meid päästis. Aitäh, et sa surid selle pärast, et meid mitte lihtsalt õigeks, vaid ka õiglaseks teha. Sinu Poja pärast, aamen. "

Sunday, February 21, 2016

Päev 45. Vastasseis ja "tasaduse vaim"

Autor: Danny Silk, Bethel Church (Redding, CA) üks juhtidest

Vennad, kui inimest peaks ka tabatama mingilt üleastumiselt, siis teie, vaimusaanud, parandage niisugust tasase vaimuga, jälgides ennast, et te ise ei satuks kiusatusse.
Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Galaatlastele 6: 1-2)

Mõtisklus
"Tasane vaim" on oluline väljend, mis kirjeldab konkreetselt selle inimese südamehoiakut, kes peab teise inimesega vastanduma, et teda parandada. Tasadus on ideaalne termin kirjeldamaks, milline suhtumine peab meil olema nende suhtes, kes on teinud vigu või kuidagi läbi kukkunud. Tasadus ei tähenda kena olemist ega viisakust. Südame tasadus on veendumus, et "Ma ei pea sind kontrolli all hoidma."

Kujuta end lähenemas hirvele, et teda patsutada. Kui see hirv kas või hetkekski arvab, et tahad teda kinni püüda, on ta läinud. Need meie hulgast, kes tunnevad Jumala südant, peavad käituma nii, et me ei püüaks inimest, kes on hädas, igas vastandumises kontrollida. See on esimene ja kõige olulisem oskus, mida arendada. Samas ka kõige raskem.

Tasaduse meisterlikkus algab meie veendumuste süsteemist. Kas usume, et peame teisi kontrolli all hoidma? Seda on lihtne kindlaks teha. Mis juhtub sinuga siis, kui teised inimesed ei lase sul neid kontrollida? Kas sa vihastad? Kas tõlgendad seda, et nad ei austa sind piisavalt? Kas püüad leida viise, mis õigustaks nende karistamist? Jaatav vastus ükskõik millisele neist küsimustest paljastab, et sa ikka veel usud valet, et inimesi saab ja tuleb kontrolli all hoida. Jumalariigi vääriline vastandumine eeldab, et sa parandad sellest meelt ja allutad iseennast teiste kontrollile.
[Kohandatud raamatust The Culture of Honor]

Palve:
"Taevane Isa, õpeta meid armastama üksteist puhtast südamest, mis on pühendunud Sulle. Võia meid oma püha lõhnava õliga, mis toob rõõmu meie südametesse. Lase ühtsuse väel, mis on kui jahutav kaste, värskendada meid ja uuendada meie suhteid. Lase sel niisutada meie südamed ja muuta need tundlikuks, et saaksime vastu võtta Sinu sõna head seemet, eemal tigedusest, konfliktidest ja kibestumisest, muutes meid viljakaks ja kasulikuks meie ühiskonnale. Jeesuse nimel me palume. Aamen"

Saturday, February 20, 2016

Päev 44. Armastuse mitu palet


Autor: Kris Vallotton, Bethel Church (Redding, CA) üks juhtidest


… et te oleksite juurdunud ja rajatud armastusse, et võiksite täiesti mõista ühes kõigi pühadega, milline on armastuse laius ja pikkus ja kõrgus ja sügavus, ja ära tunda Kristuse armastuse, mis ületab iga tunnetuse... (Ef 3:17 -19).

 

Mõtisklus:  
Mulle väga meeldib Pauluse ilmutus Jumala armastusest Efesose kirjas. Jeesuse armastus on mitmemõõtmeline; tal on laius ning ta on avar, kõikehõlmav ülistuse ookean, mis ümbritseb sind kaastundega ja ahvatleb imetlusega. Ta katab sind pimedatel aegadel ja kaitseb sind läbi kogu öö. Ta tervitab sind hommikul ja naeratab sulle terve päeva jooksul. Teda võib tunnetada aovalgel ning kogeda koidikul; ta on lootus heitunutele ja rahu eksinutele.
 
Jeesuse armastusel on pikkus; ükski vahemaa pole liiga kauge. Sa ei saaks kukkuda nii kaugele, et tema sind kätte ei saaks, joosta nii kiiresti, et ta sind kinni ei püüaks, või peituda nii hästi, et tema sind ei leiaks. Tema armastus on parem kui su halvim päev, tugevam kui kõige trotslikum tahe ja andestavam kui su kõige võikam patt. Kui sina annad alla, siis armastus ei loobu ja kui sa kukud, korjab ta su üles. Armastus on julgus argadele, lootus abitutele, jõud väsinutele ja rikkus vaesunutele. Armastusele pole ükski vahemaa liiga kauge!

Kristuse agape armastusel on kõrgus; ta ületab kõik sinu ootused. Paulus rõhutab Jumala armastuse suurust järgmises salmis: "Temale, kes enam kui rohkesti võib teha üle kõige selle, mida me palume või mõistame väge mööda, mis meis on tegev ... "(Ef 3:20). Kui sa midagi paluksid, annaks armastus rohkem, ja mida iganes arvaksid, viiks armastus selle kõrgemale tasemele. Kui unistad suurelt, unistab armastus suuremalt, kui sihid kõrgele, sihib armastus veel kõrgemale. Sa unistad perekonnast, armastus unistab pärandist. Sa palud töökohta, armastus leiab sulle kutsumuse. Sa loodad rahu, armastus igatseb teenimistööd. Sa palud Taeva pärast, armastus annab sulle oma Linna. Julgustan sina mõtlema tõeliselt SUURELT… sellegipoolest mõtled sa liiga väikselt, sest armastus on juba mõelnud palju suuuuuuuuuuremalt kui sina!   

Jumala armastusel on sügavus; ta on intensiivne, keeruline, süvitsiminev ja võimeline läbistama hinge. Armastuse ilmutus rullub lahti järjest enam, kui sa vaatled tema olemust ja koged tema auhiilgust.

Armastus on nagu luule, mis äratab vaimu erksatele värvidele ja jumalikule ilule. Nagu otsatu ookean või piiritu universum, viipab ta kutsuvalt end avastama ja igatseb, et me teda mõistaksime. Saladused ja imed paljastuvad su jalge ees, kui sa kõnnid koos Tema armastusega,  Ta võidab su hirmud. Võid laskuda järjest sügavamale Jumalasse, rikastatuna Tema headusest ja muudetud tema armastusest.
 
Selle saladuse sügavust on raske selgitada, sest ookean, mis on sinu ümber, on ka samavõrra sinu sees.
 
Palve:
"Sina oled peigmees Jumal, kes on toonud meid ballisaali ja su lipp meie kohal on armastus. Anna meile andeks, et oleme oma armastuse andnud teistele jumalatele. Saagu esimene käsusõna taaselustatud Sinu koguduses. Süüta taas põlema esimene armastus, me rõõmustame Sinus, meil on hea meel, me anname Sulle au."

Friday, February 19, 2016

Päev 43. Väärikuse edendamine

Autor: Danny Silk, Bethel Church (Redding, CA) üks juhtidest

"... Kus on Jumala ligiolu, seal on vabadus" (2 Korintlastele 3:17)

 
Mõtisklus:  
Väärikuse mõistmiseks peame kõigepealt mõistma, miks on ülioluline tuua Taevas maa peale. Taeva põhimõtted on vabadus, meelevald ja armastus -  väärikus on omakorda nende põhimõtete järgimise tulemus. See protsess jõuab oma eesmärgini läbi meie maiste suhete, mis nõuab meilt mitte ainult seda, et usaldaksime meid ümbritsevaid inimesi, vaid ka seda, et anname neile vabaduse ja väe mõjutada meie elusid.
 
Kuna taevas on täis Jumala ligiolu, on see ka TÄIS vabadust. Apostel Paulus kirjutab: "... kus on Jumala ligiolu, seal on vabadus" (2 Korintlastele 3:17). Pidagem meeles, et me oleme selle Isa lapsed, kel pole piire; seega, kui palju Vaimu väge, armastust ja enesekontrolli me tegelikult välja näitame, on see piisav?

Piibel käsib meil austada kõiki inimesi, mis tähendab ka nende austamist, kes ei pruugi seda olla “ära teeninud" või ei "vääri" seda. Me ei saa endale lubada, et teiste inimeste iseloomu vead määraksid meie käitumise. Enesekontroll tähendab, et ma ei lase sellel, kuidas sina käitud, mind mõjutada. Lisaks ei lase ma teiste inimeste iseloomuvigadel mitte kunagi piirata põhiväärtusi, mille olen enesele seadnud. Pole tähtis, kas see teine inimene on laps, koguduse vanem või terrorist. Väärikuse elustiili järgimine tähendab, et me enam ei nõua, et teised meie armastuse või austuse välja teeniksid - osaliselt seetõttu, et me enam ei jäta kasutamata võimalust osutada armastust ja austust, kuid ka sellepärast, et väärikate inimestena, keda motiveerib armastus, osutame austust ja armastust ilma hinnata. Sellise suhtumise toob kaasa meie armastussuhe Kuningaga.

Me peame endalt küsima: "Mis on minu minapildi jaoks kõige olulisem?" "Kas põhiväärtused, mida järgin, on kooskõlas Taeva põhimõtetega?" "Kuidas saaks täiuslik armastus voolata sel aastal veel võimsamalt läbi minu suhete?" Need küsimused juhivad meid arendama "väärikuse elustiili" oma eludes. Tõeline väärikus on vägevate inimeste suhe üksteisega. Jeesus austas meid, kui ta ütles: "Ma ei nimeta sind enam orjaks, vaid sõbraks," Ta tasandas ‘mänguväljaku’, andis meile planeedi Maa ja ütles: "Ma lähen mõneks ajaks ära, mida sa kavatsed selles suhtes ette võtta? " Toogem Taevas Maa peale, edendades sügavat, vastastikust austust oma elude kaudu.
[Kohandatud raamatust The Culture of Honor]

Palve:
"Taevane Isa, tänan sind vennaliku armastuse eest! Tänu sulle kristliku pere- ja kogukonna eest, mis rikastab, kaitseb ja täidab. Sa rõõmustad meie kui oma järglaste üle, Sa annad meile elu iga päev. Õnnista meid meie ühtsuses, et ka meie võiksime rõõmu tunda üksteise üle  ja edendada üksteise heaolu, kui me teenime ja austame üksteist, just nagu Sina ja Su poeg on meile eeskujuks olnud. Luba meie osadusel olla hea ja meeldiv. Palume seda Jeesuse nimel, aamen."

 
 

Thursday, February 18, 2016

Päev 42. Väärikus konfliktiolukordades

Danny Silk, Bethel Church (Redding, CA) üks juhtidest
 
Teie, vennad, olete kutsutud vabaduseks. Ärge ainult tehke vabadusest õigustust lihalikule loomusele, vaid teenige üksteist armastuses! (Galaatlastele 5:13)

Mõtisklus:
Väärikus on üks kõige olulisemaid põhiväärtusi, mis aitab luua turvalisust, kus inimesed saavad vabad olla. Väärikus kaitseb inimese väärtust suheldes nendega, kes neist erinevad on. Vabad inimesed ei saa elada ilma väärikuseta ja vastupidi, väärikust saavad edukalt kasutada vaid tugevad inimesed, kellel on õige arusaam oma isiklikust  vastutusest säilitada neid ümbritsev vabadus. Peame suutma jääda iseendaks nii ise kui ka kogukonnana.

Nagu me tõenäoliselt teame, võib kõrge vabaduse aste tekitada konflikte, tavaliselt seetõttu, et teiste inimeste teguviis meid emotsionaalselt kurnab. Kui väärikus pole põhiväärtuseks, näeme peagi, et meie ebamugavustunne eluviiside pärast, mida me heaks ei kiida, paneb meid piirama teiste inimeste vabadust. Loomulikult, kui ma räägin erinevatest eluviisidest, ei väida ma, et amoraalsus või vastuhakk Jumalale peaksid olema aktsepteeritavad ja elujõulised valikud ükskõik kelle jaoks. 

Riietumisstiilist muusika kuulamiseni või selleni, kas me tarbime alkoholi või mitte, kas me räägime riigikeelt või kristlikku ‘kaanani’ keelt, kas vaimuannid on praegusel ajal kasutusel või mitte, on reaalsuseks see, et vabadus toob meie erinevused pinnale ja põhjustab hõõrumisi mistahes koosluses. Kui inimesed meie ümber ei tunnusta meie väärtushinnanguid, tõusevad meie emotsioonid lakke. Seetõttu näitamegi end tihti teistele oma halvimast küljest.

Nagu näete, võib väärikus hõlbustada nii turvalisuse loomist, kui samas ka toetada suure konflikti tekkimist. Küsimus on, kas me õpime kasutama väärikust, et tekkinud konfliktist õigesti läbi tulla. Konflikt ei ole oma olemuselt halb. Tegelikult on hoopis nii, et kui mingi konflikt lakkab, lakkab tõenäoliselt koos sellega ka elu. Mõnikord me loodame, et rahu tähendab konflikti puudumist, kuid tõeline rahu on alati võidu tulemus. Ma ei oska ette kujutada võitu, millele ei oleks eelnenud võitlust.
[Kohandatud raamatust ‘Culture of Honor’]

Palve:
"Taevane Isa, vaata, kui hea ja armas ning kiiduväärne on see, kui meie ühendused, kogukonnad ja osadused õitsevad armastuses ja elavad kooskõlas Sinu tahtega. Õnnista meid, Issand, puista meie üle oma rikkalikku, väelist armu, anna meile üks süda, üks hing, üks huvi näha Sinu riiki tulemas maa peale."

Wednesday, February 17, 2016

Päev 41. Otsused paljude rahvaste kohta


Autor: Francis Frangipane, organisatsiooni Advancing Church Ministries asutaja

“sest Siionist lähtub Seadus ja Jeruusalemmast Issanda sõna!
Ja tema mõistab kohut paganate vahel ning juhatab paljusid rahvaid.” (Js 2:3-4)

Mõtisklus
Issand juhatab paljusid rahvaid (inglise keeles--“ta teeb otsuseid paljude rahvaste kohta") Jumala kojast. Ta sunnib meid tegelema meie omavaheliste konfliktidega.

Ta on otsustatud: inimgruppidevahelisi pingeid ei tohi olla Jumala kojas. Selle tulemusena on alanud ülemaailmne lepitusliikumine, mis puudutab suurt hulka rahvaid! "Siis nad taovad oma mõõgad sahkadeks ja piigid sirpideks; rahvas ei tõsta mõõka rahva vastu ja nad ei õpi enam sõdimist." (Js. 2: 4).

Kahetsus on esimene märk vaimulikust ärkamisest; lepitus on järgmine. Kuid siiski lõpptulemuseks, kui oleme kooskõlla viidud Jumala standarditega, on see, et Tema tuleb meiega kaasa, et koguda suurt saaki. Mõõgad ja odad--relvad, mida kord kasutatati üksteise vastu, taotakse nüüd sahkadeks ja sirpideks--tööriistadeks viljakoristuse jaoks.

Palve:
"Oo Jumal, maailma kaugeimategi nurkade elanikud
imetlevad ja kardavad su tunnustähti ja imetegusid,
nad on nendest hämmingus.
Päikesetõusu ja -loojaku maad
hõiskavad Sulle oma rõõmulaule üksteise võidu.
Kui Sinu auhiilgus puudutab maad, saab see väga õnnistatud.
Jumala jõed voogavad üle kallaste ning toidavad seda.” (Ps 65:9-10 põhjal)

Tuesday, February 16, 2016

Päev 40. Ühel meelel, ühe igatsusega


Autor: Pastor Ché Ahn, organisatsiooni Harvest International Ministries asutaja

“1 Kui nelipühapäev kätte jõudis, olid nad kõik koos ühes
paigas.
2Ja äkitselt tuli taevast kohin, otsekui tugev tuul oleks
puhunud, ja täitis kogu koja, kus nad istusid.
3 Ja nad nägid otsekui hargnevaid tulekeeli, mis laskusid
iga üksiku peale nende seas.
4 Ja nad kõik täideti Püha Vaimuga ning hakkasid rääkima
teisi keeli, nõnda nagu Vaim neile andis rääkida.
5 Jeruusalemmas oli aga elamas juute, vagasid mehi
kõigi rahvaste keskelt, kes on taeva all.
6 Kui nüüd see hääl kostis, tuli kokku nende kogukond, ja
kõiki valdas hämmastus, sest igaüks kuulis räägitavat oma
murret.
7 Nad jahmusid ja panid imeks, öeldes: „Ennäe, eks need kõik,
kes räägivad, ole galilealased?
8 Kuidas siis meist igaüks kuuleb oma sünnimaa murret?
Apostlite teod 2: 2-8

Mõtisklus
Püha Vaimu ligiolu, mis toimib läbi meie ühtsuse, toob rahvad, kelle eest me palvetame, meie juurde ja mis veelgi olulisem, Jeesuse juurde. Kreekakeelne sõna “ühel meelel” on ‘homothymadon’. Seda sõna on keeruline hääldada, kuid ta tähendab ‘ühel meelel’ või ‘ühe kirega/igatsusega’ olemist.
Midagi sügavat on selles, kui me kristlastena koguneme ühtse tervikuna, kui me seisame koos ühel meelel ning meil on üks igatsus. Meie jaoks on see tõesti võimalik, sest oleme saanud Kristuse meele (1Kr 2:16) ja meie kirg on Jeesus ja Tema kogudus (Johannese 2:17). See ei olnud lihtsalt Püha Vaimu hääl, mis tõi inimesi kõigist rahvaist ülemises toas olijate juurde, kes olid saanud ristitud tulekeeltega, vaid ka Püha Vaimu ühendav ligiolu võimaldas neil mõista, mida Püha Vaim palvetas.

Ühtsus on Püha Vaimu tunnustäht ja imetegu.

Palve:
"Issand, aita mul elada Kristuse ihu ühtsuses  ja sisse juhatada Sinu Vaimu vägev liikumine, mis on kutsuvaks majakaks rahvastele tulla Sinu juurde."